zendan
13 بهمن 1401 - 16:41

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور: علما در اعتمادسازی عمومی نقش آفرین باشند

همایش تخصصی تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان فارس در تحقق تمدن نوین اسلامی با دعوت دفتر نماینده ولی فقیه در فارس و با حضور جمعی از منتقدان، علمای اهل سنت، روحانیون و مسؤولان اجرایی استان در لار برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از لارستان، همایش تخصصی تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان فارس در تحقق تمدن نوین اسلامی، با حضور شخصیت‌های برجسته کشوری و علما و روحانیون اهل سنت و شیعه جنوب فارس و مسئولان استانی و شهرستان‌های جنوبی استان در لار برگزار شد.

اعتمادافزایی از طریق تقریب مذاهب اسلامی

در ابتدای این همایش و پس از تلاوت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی و کلیپ وحدت، حجت الاسلام و المسلمین محمدلقمان مدیح مدیر مرکز اسلامی فارس با تشکر از مهمان نوازی مدیران و اهالی شهرستان لارستان اظهار داشت: مجموعه دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت و جماعت استان فارس با تکیه بر مشورت با علما و بزرگان منطقه و در رسیدن به هدفِ آرمانی و بزرگ همزیستی، وحدت، دگرپذیری و انس و الفت جامعه، چهار برنامه و فعالیت اثربخش را در چهار محور کلی در هشت ماه گذشته برگزار کرده است.

وی تصریح کرد: اولین فعالیت ما اعتمادافزایی از طریق تقریب مذاهب اسلامی با 14 برنامه کلی و جزئی با مشارکت علما و نخبگان منطقه بوده است.

مدیر مرکز اسلامی فارس خاطرنشان کرد: دومین فعالیت، اعتمادافزایی از طریق افزایش سطح ارتباطات و تعاملات اجتماعی با 40 برنامه بوده است.

حجت الاسلام مدیح افزود: سومین فعالیت، اعتمادافزایی از طریق تقویت حس همبستگی انقلابی گری و افزایش سطح علاقه مندی به نظام با 19 برنامه بوده است.

وی اظهار داشت: چهارمین فعالیت، اعتمادافزایی از طریق مشارکت اهل سنت و جماعت استان در مسائل آموزشی با 10 برنامه و فعالیت کلی و جزئی بوده است.

مدیر مرکز اسلامی فارس تصریح کرد: خروجی این فعالیت های عمده این است که امروز که در این محفل در کنار هم جمع شده ایم حس محبت، الفت، دوستی و همبستگی در بین آحاد جامعه اهل سنت به ویژه نخبگان، طلاب و علما محسوس است.

همبستگی و همدلی جمعی مردم و مسئولان در سه استان جنوبی کشور

رئیس تشکل ائمه جمعه و جماعت اهل سنت استان فارس نیز با اشاره به همبستگی و همدلی جمعی مردم و مسئولان در سه استان جنوبی کشور اظهار داشت: این همبستگی زحمات بزرگان از گذشته تا به حال است که در مسیر همراهی و همدلی حرکت کردند و از تاکید یا اشاره ای به موارد خلاف و موضوعاتی که باعث می شود دل ها را از هم دور کند پرهیز کرده‌اند.

شیخ سید محمد یوسف وخشوری تصریح کرد: مرکز اسلامی فارس نیز از ابتدا تاکنون دستاوردهای خوبی داشته، اما چیزی که از یک سال گذشته تا امروز شاهد آن هستیم و توفیقات بیشتری نسبت به گذشته نیز داشتیم به درایت و مدیریت ارزشمند آقای مدیح مدیر مرکز اسلامی فارس برمی گردد که به دور از مسائل حاشیه ای یا آوردن عذرهای غیرقابل قبول و تحکم، فراتر از مسئولیتی که دارد با مشورت، نظرخواهی و رسیدن به یک نتیجه مطلوب همه را گرد هم می آورد و از این بابت از ایشان تشکر می کنم.

وی افزود:‌در نشست تخصصی «نقش و جایگاه حاکمیت و جامعه اسلامی در امور مذهبی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و سایر امور بر اساس اندیشه ها و آرای فقهی اهل سنت و جماعت» نیز تأکید شد که کارگروهی متشکل از چهره های علمی اهل سنت و جماعت استان فارس در خصوص نقش و جایگاه حاکمیت و جامعه اسلامی بر اساس آرای فقهی اهل سنت و جماعت کار پژوهشی خود را آغاز کند.

وی گفت: در این همایش تخصصی تاکید شد که از ظرفیت نخبگان اهل سنت مناطق جنوبی در بخش های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در سطح ملی و بین المللی استفاده شود.

وخشوری خاطرنشان کرد: موضوع مورد تاکید دیگر علمای اهل سنت در این همایش، ایجاد بسترهای مناسب تر برای فعالیت بیشتر خواهران در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است.

عزت و اقتدار امروز مرهون مجاهدت های شهدا است

در ادامه این همایش، امام جمعه لار ضمن تبریک دهه فجر اظهار داشت: عزت و اقتداری که امروز شاهد آن هستیم مرهون مجاهدت های شهداست.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمختار موسوی خرم تصریح کرد: ابوعثمان عمرو بن بحر جاحظ که متولد 250 هجری قمری و از معتزله است در کلامی در مدح 10 امام شیعه به ویژه امام جواد (ع) می فرماید: این ویژگی ها در هر کدام از آن ها جمع است که عالم اند و زاهد، ناسک اند و اهل تهجد و عبادت، شجاع و جواد و بخشنده و طاهر (طهارت ذاتی)، سپس می فرماید: شما هیچ کدام از این ویژگی ها را جمع در جایی غیر از این بیت نمی بینید، چه عرب باشد و چه عجم.

امام جمعه لار خاطرنشان کرد: در تاریخ آمده است که ایشان معروف است به پادشاه نثر ادب و این نگاه یک برادر اهل سنت معتزلی می تواند محقق شعار این همایش باشد.

شناخت ویژگی‌های نسل جدید نه به هدف ارشاد و توجیه، بلکه برای به کارگیری استعداد آنها باشد

در ادامه این نشست تخصصی، شیخ سیدمسعود وخشوری عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور اظهار داشت: شناخت ویژگی های نسل جدید نه فقط به هدف ارشاد و توجیه، بلکه به منظور به کارگیری توان و استعداد آن ها ضروری و حیاتی است.

وی تصریح کرد: تغییر، اصل تغییرناپذیر جهان هستی است، نهاد ناآرام جهان پیوسته در حال تغییر و پوست اندازی است، دستگاه خلقت از سوی خالق بر تنوع، تحول و دگرگشتی بنا شده است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت خاطرنشان کرد: به نظر می رسد تغییراتی در جهان به صورت سریع و موثر در حال وقوع است، بدیهی است نسل جدید که در جهانی که به عصر اینترنت، فناوری و دیجیتال شناخته می شود چشم به جهان گشوده و رشد کرده است روح و روانش به تکنولوژی درآمیخته است و توان بیشتری برای درک بهتر جهان جدید دارد.

شیخ وخشوری اظهار داشت: به اقتضای قاعده جامعه پذیری برای ورود به مرحله تمدن سازی باید نسل جدید را به رسمیت بشناسیم، آن ها را باور کنیم و توان و استعدادهایشان را ببینیم، شکاف بین نسلی را بفهمیم و پل های ارتباطی را ترمیم و تعمیر کنیم.

وی افزود: در همین راستا، دفتر مرکز اسلامی استان فارس کارگاه هایی برگزار کرد که یکی از آن ها کارگاه آشنایی با نسل نوجوان که به نسل زِد (z) معروف است و همچنین کارگاه آشنایی با سواد رسانه بود که مصوباتی نیز داشت، از جمله اینکه مصوب شد نشست های سواد رسانه به صورت مستمر برگزار شود.
به گفته وی، در این کارگاه‌ها تأکید شد نخبگان جامعه اهل سنت به ویژه علما جهت ترویج، تقویت و فراگیری سواد رسانه فعالیت موثر داشته باشند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت تصریح کرد: بسیار مناسب است که برای جامعه اهل سنت نیز بستری فراهم شود تا بتوانند آموزه های دینی، فرهنگی و علمی خود را با جامعه مخاطب در میان بگذارد، موضوعی که ضرورت آن را احساس می کنیم.

در ادامه، شیخ منصور حسینی مدیر مجتمع علوم دینی اهل سنت گله دار با اشاره به برگزاری نشست های علمی با موضوعات مختلفی در مرکز اسلامی فارس گفت: در نشستی که با عنوان ضرورت تقویت هویت ملی و نقش و مسئولیت علما و نخبگان و جامعه اهل سنت و شیعه ایران در ایجاد تمدن نوین اسلامی و وحدت تقریب مذاهب برگزار شد، پرسمان اصلی این نشست این بود که نقش علما در تحقق تمدن اسلامی چیست و همچنین بنیادی ترین منابع معرفتی در دستیابی به تمدن اسلامی کدام است.

شایان ذکر است: همایش تخصصی تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان در تحقق تمدن نوین اسلامی به دعوت دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت با حضور علماء ، متنفذین و جمعی از اقشار مختلف اهل سنت استان و کشور با حضور مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، ائمه جمعه اهل سنت و شیعه، فرمانداران و فرماندهان نظامی شهرستان‌های جنوب فارس، جمعی از مدیران شهرستانی و استانی در تالار وحدت لار برگزار شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015266